Dzisiaj druga część wprowadzenia do warsztatów “Obudź mięśnie dna miednicy”, o których informacje znajdziesz TUTAJ

Natomiast pierwszą część wprowadzenia znajdziesz TUTAJ

Świadomość oddechu

W tym ćwiczeniu będziemy obserwowały delikatne ruchy, które są inicjowane oddechem.

W czasie wdechu przepona obniża się (zielona kreska na grafice), przestrzeń jamy brzusznej powiększa się, aby zrobić miejsce narządom wewnętrznym. Zwiększa się ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej i nacisk na mięśnie dna miednicy.

W czasie wydechu przepona unosi się ku górze. Zmniejsza się ciśnienie w jamie brzusznej i ciśnienie wywierane na mięśnie dna miednicy. Właśnie w fazie wydechu będziemy aktywowały, “podciągały” mięśnie dna miednicy.

Źródło grafiki: Wikipedia

Źródło grafiki: Wikipedia

Ćwiczenie:

Usiądź na krześle. Delikatnie wydłuż kręgosłup. Połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na brzuchu. Przekieruj swoją uwagę do oddechu. Poczuj ruchy unoszenia i opadania dłoni na Twojej klatce i brzuchu. Być może uda Ci się poczuć zwiększające się i zmniejszające ciśnienie wywierane na okolicę krocza.  Obserwuj przez kilka oddechów. Zamknij oczy.

Uaktywnianie mięśni dna miednicy

Ćwiczenie:

Siedząc nadal na krześle, podłóż prawą rękę pod prawy pośladek i wyczuj nacisk kości. Będzie to guz kulszowy. To samo z lewej strony. Ustaw guzy kulszowe tak, aby na nich siedzieć. Żebyś nie zjeżdżała pupą z krzesła 😉 Stopy oparte na podłodze.

Ruch: staraj się zbliżyć guzy kulszowe do siebie nie napinając mięśni pośladków. Poczujesz delikatne napięcie w okolicy krocza. Brawo! Właśnie obudziłaś mięśnie dna miednicy 🙂

Jeśli chcesz, możesz wykonać jeszcze jedno ćwiczenie:

W tej samej pozycji siedzącej. Zrób wdech – mięśnie dna miednicy są rozluźnione. Robiąc wydech – zbliżaj guzy kulszowe tak aby poczuć napięcie mięśni dna miednicy. Wdech – rozluźnij, Wydech – napnij…

Jak Ci poszło?

%d bloggers like this: